Podzim v čínské medicíně

Vnitřní kniha Žlutého císaře 
Tři podzimní měsíce se nazývají naplňování a dozrávání. Příroda už tak nebují ale dozrává a utišuje se. Energie Nebes se stává ostřejší a energie Země se projasňuje. V tomto období má člověk chodit spát dříve a vstávat se slepicemi aby si zabezpečil duševní klid a zmírnil vliv ostrého podzimního vzduchu. Má shromaždovat duševní energii což je v souladu s povahou podzimu a pozornost už nemá obracet na vnější svět aby si zachoval čistou Qi plic. Tak to odpovídá atmosféře podzimu a takový je způsob shromaždován Qi na podzim. Kdo se tomu protiví poškozuje si plíce. Protože si nevytvoří dostatečné zásoby energie, tak může v zimě onemocnět na průjmové nemoci.

Kov – Plíce – Tlusté střevo
Tři měsíce podzimu jsou obdobím po sklizni, obdobím řádu a ukončení. Příroda se pomaličku připravuje na zimu, rostliny uvadají a stahují své šťávy a sílu do kořenů pod zem a stromy začínají ztrácet listy. I my opouštíme vše, co již nepotřebujeme, necháváme to odejít a obracíme svou energii dovnitř. S podzimem je spojen element Kov, bílá barva a orgány Plíce a Tlusté střevo.

‘Koncentruj svou mysl a svou Qi
a využij vyváženosti podzimní Qi.
Nezaměřuj své úsilí navenek
a projasni Qi svých Plic.’
(Vnitřní kniha Žlutého císaře)

Fáze proměny Kovu je obdobím usebrání, regenerace a obnovy.
Proces ústupu směrem dovnitř a usebrání fyzických i psychických sil odpovídá taoistickému pojetí vnitřního zastavení. Stejně tak jako příroda, se v tomto vnitřním usebrání blížíme k podstatě veškerého života, jíž je Tao.

V této době Jangová Qi, teplo a světlo postupně klesá a Jinová Qi, tma a chlad se postupně krok za krokem zvyšuje. Počasí je čím dál tím chladnější a teplota ve dne a v noci je velmi rozdílná. Qi a Krev se v lidském těle uzavírá postupně dovnitř tak, aby následovala změnu Jinu a Jangu z letního růstu k podzimní sklizni. Stejně tak by pěstování života na podzim mělo sledovat tyto změny, postupně snižovat Jangovost a klesat ve všech věcech dolů a dovnitř, následovat tak princip „sklízet a uchovávat životní esenci“. Na podzim je vhodné chodit brzy spát a také brzy vstávat, což přispívá k volné cirkulaci plicní energie a zároveň k hromadění Qi a uskladňování Jinu a Esence. Ranní cvičení Qi Gong, Taiji, procházka nebo lehký běh podpoří nárůst energie v celém těle a přispěje k lepší celkové kondici.

Lidová moudrost říká „zahalovat tělo na jaře a otužovat na podzim“. To znamená nepřidávat příliš mnoho oblečení na podzim příliš rychle. Na začátku podzimu totiž letní vedro ještě nezmizelo úplně. Když začíná vanout chladný vítr, je dobré postupně přidávat šatstvo a neoblékat se ještě příliš teple. Je možné dovolit tělu vědomě zažívat lehký chlad. Nebude-li člověk příliš oblečený, vyhne se zpocení, které by snížilo množství tělesných tekutin a Jin a následně uvolnění Jangové Qi do povrchu. Takto bude správně udržovat vnitřní akumulaci Jin a Esence stejně jako hromadění Jangové Qi na podzim za účelem přípravy na uchovávání Esence v zimě. Staří lidé si s přibývající zimou musí začít pečlivě tepelně chránit své dlaně a nohy, kvůli jejich horší cirkulaci v koncových částech těla.

Plíce – dech – Qi – Qi Gong
‘Plíce jsou místem, odkud pochází Qi.’
(Vnitřní kniha Žlutého císaře)

Je zřejmé, že Qi je v těsném vztahu s dechem. Při nádechu přijímáme čerstvou Qi a při výdechu necháváme odejít spotřebovanou Qi. Tím doplňujeme svou životní energii, která se pak užívá při dalších fyziologických funkcích. Střídání nádechu a výdechu patří k základním životním rytmům. Ve cvičení Qi Gong pracujeme jak přímo s regulací dechu, tak dochází zároveň k ovlivňování dechu nepřímo při fyzických cvičeních. Protože je dech v přímém vztahu k emocím, zklidněním, prohloubením a vyrovnáním rytmu dechu se cítíme vyrovnanější. 
Tradiční čínské cvičení Qi Gong je dnes již rozšířené po celém světě a je považováno za ozdravnou metodu, při které se pomocí nenáročných, plynulých pohybů upravuje tok energie Qi, zklidňuje dech a mysl. Člověk, jež se pravidelně věnuje tomuto cvičení navíc zjišťuje, že se osvobozuje od toho, co mu již neslouží, a stále více se nachází ve vnitřním prostoru ticha a klidu.

Plíce a kůže
Naše pokožka je rezonančním orgánem funkčního okruhu Plic. Skrze ní vnímame různé nálady a atmosféru kolem nás a tato schopnost nám umožňuje rozlišovat dobré vlivy od špatných. Zároveň svou kvalitou a různými chorobami zrcadlí kůže stav funkčního okruhu Plic.

Plíce a rytmus
Snažíme-li se podpořit funkční okruh Plic, musíme dbát především na svůj životní rytmus, pravidelnost každodenních činností, jako je pravidelná doba spánku, jídla, vyprazdňování, cvičení a vyváženost aktivity a odpočinku. Právě na podzim je příhodné se zamyslet nad tím, jak do svého života vnést více pravidelnosti.

Podzim a emoce
Emoce spjaté s Plícemi jsou smutek a melancholie. Energie těchto emocí stahuje, blokuje směrem dovnitř, může způsobit stažení plic, stažené dýchání může narušit tvorbu energie Qi a její přístup k dalším orgánům. Proto je důležité nezadržovat smutky, ventilovat je, zjistit a uvědomit si jejich příčinu. Tráva na podzim uvadá, květy vadnou, listy opadávají. Tento pohled může ovlivnit radost srdce. Někdo se může cítit bezútěšně, pošmourně, vyčerpaně, staře a slabě. Jako důsledek se mohou objevit deprese a nervozita v mysli. Proto by na podzim měli lidé cíleně rozvíjet optimismus, zaměřit se na radost z podzimní sklizně, vnímat krásné barvy podzimního listí a užívat darů každého dne. Měli by utišit splašenou mysl a emoce tak, aby uchránili Esenci a vitalitu před vyčerpáním. To pomůže zvládnout podzimní stmívání a podpořit uschování Jangové Qi v zimě. Neschopnost stabilizovat emoce a podléhat melancholii a obavám může narušit plicní Qi. To nejenže vyvolá patologické změny v plicích jako kašel a ochoření nachlazením, ale může se také v zimě objevit průjem s nestrávenou potravou.

Podzimní strava
S klesajícími podzimními teplotami začínáme omezovat příjem syrových potravin, které nyní upravujeme dušením či restováním. Zařazujeme typicky podzimní potraviny, jakou jsou různé druhy dýní, jablka a hrušky, kysané zelí, jedlé kaštany apod. K chladnějšímu počasí se skvěle hodí teplá voda s malým množstvím zázvoru.

Pro sezónní naladění použijeme kyselou chuť, která svírá a stahuje energii dovnitř, působí proti nežádoucím únikům Qi a tělních tekutin (pot, různé výtoky, únik moči …), pomáhá oslabeným Plicím, pomáhá při trávení a podporuje vstřebávání. Kombinace kyselé a sladké pomůže vyživit. Více než na množství dbáme na kvalitu potravin. Používáme potraviny silnější chuti, energeticky bohaté, například chléb z chlebového kvásku, kysané zelí, naloženou zeleninu, kyselá jablka, šípky, pórek, fazole adzuki, které budeme vařit trochu déle než v létě a s menším množstvím vody. Směrem k zimě zařazujeme víc hořkých a slaných potravin.

Kyselá chuť prospívá zejména lidem rozptýleným a vrtošivým, není ale příliš vhodná u nemocí šlach, vazů, svalů, u stavů vlhkosti (pocity tíže, problémy s vnímáním „dlouhé vedení“, pocity „deky kolem hlavy“), opatrně též v případě zácpy a stažení (uzavření lidé). 
Kyselé a hořké: všechny druhy octů, jádra citrusových plodů – grepy a citrony (semena citronů a grepů působí antibioticky, citrony při nachlazení pomohou ochladit a zvlhčit ). 
Kyselý a ostrý je pórek.
Kyselé a sladké: chléb z žitného kvásku, ostružiny, borůvky, maliny, hrozny, olivy, mango, rajčata, jablka, fazolky adzuki, amasaké – rýže nebo jiná obilnina naklíčena s pomocí enzymů z pšeničných či rýžových a jiných klíčků.
Extrém kyselé je svíravá chuť: zelený čaj, ostružinové listí, trnky.

Na podzim také podporujeme tekutiny Plic, což posiluje Qi a ochraňuje proti napadení větru a chladu. Můžeme použít černé a bílé houby, které pomohou plicím vyloučit škodliviny, jsou vhodné zejména u dlouhodobé zácpy, stačí je vařit 1x týdně v kombinaci se zeleninou, nebo do omáček a polévek. Mají též zkrášlující účinek, pokožku dělají hladkou a pružnou.

Pokud převládá sucho – suchý nos, kůže, svědění, žízeň (u lidí hubených a suchých), je vhodné jíst sojové výrobky – tofu a tempeh, kroupy a ječmen, ořechy a semínka, med, ječný slad, vejce a v případě horka též vepřové maso, ústřice a kraby, mléko a mléčné výrobky, též hrušky a mořské řasy . 
Pokud je sucho a chlad, neužíváme extrémně chladné potraviny, syrovou zeleninu, mléko a mléčné výrobky (zahleňují), stravu je nutno vyvážit a ohřát.
Potraviny chránící plíce jsou pikantní chuti – používáme je však pouze v mírném množství: pikantní koření, cibule, česnek, tuřín, zázvor, křen, zelí, ředkve. pomáhají rozptýlit stagnující hleny. Zelí a ředkev použijeme v případě horka. Tkáň a tekutiny plic podporují houby, mořské řasy, lněné semínko, kořen proskurníku. 
U častého nachlazení je potřeba posílit Qi Plic, vhodná je rýže, sladká rýže, oves a vločky, mrkev, brambory, zázvor, česnek, ječný slad, kořen lékořice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.