Zimní strava

Stejně tak jako příroda, by měl i člověk v zimě odpočívat a shromařďovat své síly. Z hlediska potravy se jedná o požívání tonifikujících, nutričně bohatých potravin. Právě v zimě mohou být nutrienty lehce transformovány do energie a zásoby zůstávají uvnitř těla k obnově tkání, orgánů a kostí. Na místě jsou jídla přinášející do těla teplo, jako masové či zeleninové vývary, jídla z jednoho hrnce nebo jídla upravovaná pečením. Skvělým léčebným jídlem, jež se hodí vždy při nemoci a zároveň slouží jako cenný preventivní, dietetický nástroj je congee (kondží). Congee je čínská léčebná rýžová kaše. Doporučuje se jíst k snídani, doplňuje Qi a tělní tekutiny, harmonizuje Jin a Jang. Rýže se vaří po dlouhou dobu (4hod) ve vodě v poměru 1:10. Výborným pomocníkem pro vaření congee je pomalý hrnec, kam večer dáme rýži s vodou a ráno máme kaši hotovou. Platí zde přímá úměra, čím déle se kaše vaří, tím je její účinek vyšší. Dalším, u nás už známějším, výborným, zimním jídlem jsou vývary z kostí. 

Pro sezónní naladění použijeme chuť hořkou a slanou, podporují směr dovnitř a dolů, energie se stáhne do vnitřku těla a nedochází k tepelným ztrátám, což je důležité pro chladné období. Slaná uklidňuje a zvlhčuje, je spjata s ledvinami, ovlivňuje tkáně, které s nimi souvisejí, má výraznou vazbu ke slezině a slinivce (podporuje trávení) a též posiluje slabé srdce, zlepšuje duševní soustředění, je vhodná zejména pro hubené, suché a nervózní osoby. Velké množství soli vytváří protiklad, podporuje agresivitu. Velmi opatrně budou sůl používat lidé s otoky, obézní, pasivní, letargičtí a u zvýšeného krevního tlaku. U těchto lidí lze doporučit mořské řasy, mají vyváženější účinek. Nesolte příliš mnoho u nemocí krve, chudokrevnosti a při stavech se slabými ledvinami. Hořká ochlazuje, zmírňuje nadbytek u osob robustních, extrovertních, vysouší, pomáhá při zánětech a infekcích, některá hořká jídla mohou být projímavá. Je spjata se srdcem, pročišťuje horko a zbavuje cévy cholesterolových usazenin, snižuje krevní tlak ( zvláště nať celeru a řapíkatý celer, též je výborný na překyselení žaludku), hořká rozptyluje, pomáhá játrům. Nejlepší je pro agresivní osoby s nadváhou, nevhodná pro dlouhodobé vegetariány a u osob trpících chladem, nebo je nutno ji kombinovat se sladkou nebo pikantní chutí.
Hořké potraviny: žito, hlávkový salát, naklíčená vojtěška, chmel, kozlík.
Hořké a sladké: amarant, chřest, sladký hlávkový salát.
Hořké a kyselé: ocet.
Hořké a pikantní: list ředkvičky, šalotka, bílý pepř.
Hořké, pikantní a sladké: tuřín, citronová kůra.
Extrémně hořká: káva, pelyněk. 
V moderní stravě je hořká chuť jako taková v nedostatku a slaná v nadbytku.

Pro zimní období jsou nejvhodnější husté zahřívající polévky (z hlediska teploty, ne množství pikantních surovin), základ stravy tvoří obilí, zimní zelenina – zelí, čínské zelí, kapusta, kysané zelí, výborná je mléčně kvašená zelenina, nebo sušená, je méně chladná – jin než čerstvá syrová zelenina. 

Na posílení ledvin všeobecně, ale hlavně na posílení Jangu, jsou výborné vlašské ořechy – denně hrstička nebo alespoň 3 kusy v nejrůznější podobě. Dobře se hodí též do vánočního cukroví, naši předkové asi věděli proč je tam dávají. Podle nových výzkumů vlašské ořechy zpomalují kornatění tepen v mozku a předchází senilní demenci. V čínské medicíně posilují ledviny, které jsou sídlem esence a řídí kostní dřeň jejímž mořem je mozek. 

Pro vegetariány na posílení Jangu ledvin: černé fazole, cibule, zázvor, fenykl, bobkový list, galgán, bertrám, apod. – fazole uvařit s malým množstvím mořských řas. Vynechat ochlazující zeleniny, syrové ovoce, nadměrně nepoužívat mořské řasy a zejména ne syrové. Vhodné je sušené ovoce, ale přiměřeně, je intenzivně sladké. Výborný je hřebíček, skořice, dýně hokaido, pečená kořenová zelenina s mořskými řasami, sesamový olej, všechna olejnatá semínka, ořechy, obilí opražené na oleji a pak teprve povařené atd. V zimní době užíváme více olejů a hutnější stravy. Můžeme více smažit a tato jídla připravená na oleji za vysoké teploty doprovázíme trochou čerstvé zázvorové štávy smíchané s na jemno nastrouhanou černou ředkví nebo křenem apod. a zdobíme zelenou řeřichou, kterou si můžeme naklíčit na vatičce nebo v truhlíku za oknem.

Na doplnění Jin ledvin je vhodné tofu, černé sojové boby, kuzu, borůvky, moruše, ostružiny (ovoce kompotované), černý sezam, sardinky, vejce, vepřové maso, sýry, jáhly, ječmen, kroupy, chřest.

Na podporu esence v ledvinách: mateří kašička pro ženy, včelí pyl pro muže, kokořík (taoističtí mnichové jeho čínskou variantu užívali na dlouhověkost), ženšen, rehmanie, též hovězí a ovčí vnitřnosti, pstruh, losos, kuřecí maso. Proti stárnutí všeobecně jsou výborné kopřivy, které můžeme užívat sušené. Tonifikují ledviny, obohacují krev, zahušťují vlasy. Na jaře zelený list z nevykvetlé natě natrháme nadrobno, rozmixujeme s trochou vody, přecedíme a uchováme v chladu. Užíváme 3x denně 1 lžičku před jídlem dohromady s trochou citronové šťávy na chudokrevnost. V zimě sušené listy mladých kopřiv přidáváme do polévek, špenátů, zeleniny, karbanátků apod.

Důležitější než vytváření esence je péče o ni pěstováním života. Vyhýbáme se špatným zvykům, jako je například: opakované nebo časté vystavování se pocitu nebezpečí, strachu a úzkosti, stresy, přepracování, ponocování, častý sex, zejména ve vyšším věku a to zejména u mužů, u žen mnoho porodů a brzy po sobě. Co se týká dietetiky, tak nadbytek sladkých, tučných a živočišných potravin, znečištění potravin těžkými kovy. U bylin pozor zejména u kopřiv, přitahují těžké kovy protože mají přirozeně vysoký obsah železa takže je velmi důležité je sbírat jen na čistých stanovištích daleko od průmyslových zón nebo silnic! Snažíme se nejíst potraviny konzervované, chemicky barvené a přichucované, příliš dlouho skladované, opakovaně ohřívané a jinak narušené. Nakažené potraviny zásadně nevykrajujeme ale rovnou házíme nejlépe na kompost. Žížaly milují jablka v kompostu a odmění se vám báječnou úrodnou půdou. 

V každém případě i v čínské medicíně platí : Veselá mysl půl zdraví. Ať nám zdraví i veselá mysl vydrží na celou zimu i na celý příští rok!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.